سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: پانزدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

سیدنیما محمودی – پژوهشگاه نیرو – گروه انرژی های نو
حمیدرضا لاری – پژوهشگاه نیرو – گروه انرژی های نو

چکیده:

آنالیز ارتعاشی می تواند برای تعیین وضعیت عملکرد اجزاء دوار توربین گاز مورد استفاده قرار گیرد . در واقع با این روش روند رشد عیب لقی، سائیدگی یا دیگر مشکلات که منجر به خرابی یا شکست است مشخص می شود و قبل از بروز مشکل می توان از آن جلوگیری بعمل آورد . یکی از کاربردهای مهم آنالیز ارتعاشی در عیب یابی توربین گاز پیدا کردن نامیزانی و عدم هم محوری محور می باشد که می تواند باعث صدمه به یاتاقانها و در نتیجه سیستم شود . با استفاده از روش آنالیز ارتعاشی در مدت زمان طولانی می توان عیوبی را که در طول زمان باعث فرسودگی و از بین رفتن ماشین می شوند پیدا کرد . مثل نصب نادرست یاتاقانها، ناهم محوری و یا موازنه نادرست قسمتهای دوار . آنالیز ارتعاشی بیشتر روی دستگاههای دوار بکار گرفته می شود مثل : توربینهای گاز و بخار و پمپها، موتورها، کمپرسورها، آسیابها، گیربکس ها و برخی ماشینهای ابزار . البته تکنولوژی پیشرفته امروز این اجازه را می دهد که این آنالیز روی برخی تجهیزات رفت و برگشتی مثل موتورهای دیزل بزرگ و کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز انجام شود آنالیز ارتعاشی از چهار مرحله اصلی تشکیل می شوند که به ترتیب چنین می باشند .
۱ – بوجود آمدن سیگنال ارتعاشی در دستگاه
۲ – جمع آوری و ثبت سیگنال ارتعاشی
۳ – تحلیل سیگنال و تحلیل فرکانسی
۴ – خروج نتایج تحلیل و ثبت آنها
این مراحل حالت کلی دارند و برای هر دستگاهی از جمله توربین گاز مورد استفاده قرار می گیرند . شکل (۱) این مراحل را بر روی یک توربین گاز بطور شماتیک نشان می دهد .
البته باید توجه داشت که اصولاً دستگاهها در هنگام عملکرد دارای ارتعاشاتی هر چند کم می باشند اما آنچه مهم است محدوده این ارتعاشات می باشد . وقتی ارتعاشات خروجی از یک توربین گاز در قسمتهای مختلف کمتر از حد مجاز و استاندارد باشد . اپراتور با خیال راحت می تواند از سلامت دستگاهها مطمئن باشد . در عین حال می تواند روند رو به رشد ارتعاشات در قسمتهای معیوب را تشخیص دهد و قبل از اینکه آنها از حد مجاز بگذرند از بروز مشکل جلوگیری کند .