سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: چهاردهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

سهیلا دلیریان – پژوهشگاه نیرو – پژوهشکده تولیر نیرو – گروه پژوهشی شیمی و مواد
صفیه ریاحی – پژوهشگاه نیرو – پژوهشکده تولیر نیرو – گروه پژوهشی شیمی و مواد
ساسان سبحانی – پژوهشگاه نیرو – پژوهشکده تولیر نیرو – گروه پژوهشی شیمی و مواد

چکیده:

شستشوی شیمیایی یکی از گزینه های مهم در برنامه ریزی عمومی برای مقابله با خوردگی و رسوب گرفتگی تجهیزات نیروگاهها می باشد . فرآیند شستشو در مراحل مختلفی از عمر یک نیروگاه، در ساخت قسمتهای گوناگون، در حین نصب و پس از پایان نصب و در فواصل زمانی مختلف در هنگام بهره برداری بکار می رود . مدار آب و بخار نیروگاههای جدید باید در شرایط فوق العاده تمیز تحت بهره برداری باشد . وجود ترکیبات جامد می تواند باعث خوردگی مستقیم سطوح حرارتی شده و یا بطور غیر مستقیم بر افزایش لایه اکسید این سطوح کمک کند . همچنین محصولات حاصل از خوردگی در خطوط و تجهیزات آب تغذیه به داخل بویلر منتقل شده و در سطوح مختلف با غلظت زیاد تجمع نموده و باعث خوردگی سریع، افزایش بیش از حد دما و زوال سطوح حرارتی می شود . شستشوی شیمیایی برای جلوگیری از چنین حالتی بکار می رود . همچنین در شرایط عملیاتی که ایجاد لایه های مختلف رسوب روی سطوح غیر قابل اجتناب باشد از شستشوی شیمیایی برای تمیز کردن سطوح و حفظ راندمان حرارتی مطلوب واحد مربوط استفاده می شود .
اکثر حلالهای تمیز کننده مورد مصرف در شستشوهای شیمیائی حاوی ترکیبات خورنده می باشند، لذا استفاده از مواد بازدارنده خوردگی در حلالها ضروری است . مبحث مواد و بازدارنده های خوردگی مصرفی در شستشوی شیمیایی بعلت کسرت و تنوع مواد شیمیایی و مکانیزمهای گوناگون بازدارندگی، بسیاری پیچیده است . تشخیص نوع رسوب، میزان آن و
مواد شیمیایی مورد نیاز برای تمیز کاری و مواد بازدارنده ای که جهت جلوگیری از خوردگی بهمراه مواد شیمیایی مورد مصرف قرار می گیرد از نقطه نظر فنی اقتصادی پر اهمیت است . طی پروژه ای که در پژوهشگاه نیرو در حال انجام است، مطالعات گسترده ای در خصوص روشهای شستشوی شیمیایی بویلر های نیروگاهی و مواد شیمیایی که بعنوانازدارنده در این عملیات مورد مصرف قرار می گیرند در حال انجام است که در این مقاله خلاصه ای از نتایج حاصل از تحقیقات فوق الذکر ارائه می گردد .