سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: پانزدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

محمد عامری – شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر ) ایران
محمود نوروزی – شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر ) ایران
حسین قادری – شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر ) ایران

چکیده:

توربینهای گازی که به عنوان مولدهای قدرت از آنها استفاده می گردد علاوه بر کوتاه بودن زمان نصب و راه اندازی نسبت به تغییر شرایط محیط بسیار حساس می باشند . بطوریکه برای یک نمونه خاص با افزایش هر یک درجه سانتی گراد %۰/۷ از قدرت خروجی آنها کاسته می شود . رشد فزاینده استفاده از توربین گاز در کشور ایران و واقع شدن اکثر آنها در مناطق گرم باعث شده که عملاً بخش قابل توجهی از قدرت اسمی آنها غیر قابل استفاده باقی بماند . همچنین این موضوع سبب گردیده است که مناطقی که از امکانات شبکه سراسری برق محروم هستند . در ساعات پیک بار دچار مشکل شوند . یکی از راههای افزایش قدرت خروجی از توربین های گازی که در این مقاله به آن پرداخته شده، سرمایش هوای ورودی
به کمپرسور است . در این روش با قرار دادن یک کویل سرمایش که بوسیله چیلر جذبی تغذیه می شود، دمای هوای عبوری از آن کاهش می یابد . بخار مورد نیاز جهت تأمین منبع گرمایی چیلر، توسط یک بویلر بازیاب که از گازهای داغ خروجی توربین گاز استفاده می نماید، تولید می شود . قسمت عمده بخار تولیدی نیز می تواند جهت پروسسهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد .
مطالعات انجام شده نشان می دهد که اجرای این طرح از لحاظ فنی قابل اجرا می باشد . همچنین بررسیهای اقتصادی نیز حاکی از آن است که با فروش قدرت اضافی تولید شده در اثر فرآیند سرمایش هوا، دوره برگشت سرمایه برای تجهیزات استفاده شده در حدود ۲ سال می باشد . بنابراین نتایج مطالعات مذکور نشان داده که استفاده از طرح سرمایش هوای ورودی، کاملاً از لحاظ فنی و اقتصادی قابل توجیه است .