مقاله تحول در کارکرد مرز سياسي و تاثير آن بر فضاي کالبدي استان گيلان (شهرستان آستارا) طي دو دهه گذشته که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1393 در آمايش محيط از صفحه 149 تا 172 منتشر شده است.
نام: تحول در کارکرد مرز سياسي و تاثير آن بر فضاي کالبدي استان گيلان (شهرستان آستارا) طي دو دهه گذشته
این مقاله دارای 24 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تحول
مقاله کارکرد
مقاله مرز سياسي
مقاله آستارا
مقاله گيلان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محرابي عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مرزهاي شمالي ايران در مورخه 26/11/1368 بر اساس تفاهم صورت گرفته مابين جمهوري اسلامي ايران و اتحاد جماهير شوروي بازگشايي و آمد و رفت اتباع دو کشوري پس از سال ها از سرگرفته شد. مرز آستارا در استان گيلان از جمله اين نقاط مرزي بود که به دنبال فروپاشي شوروي و استقلال جمهوري آذربايجان بازگشايي و آمد و رفت اتباع دو کشور و صادرات و واردات کالا رونق گرفت. مقاله حاضر در صدد است تا نشان دهد طي دو دهه، تحول کارکرد مرز سياسي چه تاثيري بر فضاي کالبدي شهرستان آستارا داشته است.
روش تحقيق از نوع توصيفي- تحليلي بوده و اطلاعات به روش کتابخانه اي و ميداني (مشاهده) گردآوري و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. نتايج به دست آمده نشان مي دهد از زمان بازگشايي مرز سياسي؛ مبادلات مرزي، آمد و رفت اتباع دو کشور، ترانزيت کالا و تجارت چمداني، احداث اماکن خدماتي و تجاري نظير هتل و پاساژ، توسعه زير ساخت ها نظير شبکه هاي ارتباطي موجبات دگرگوني در فضاي کالبدي شهرستان آستارا شده و در صورت به بهره رسيدن برخي از طرح ها و پروژه هاي در حال اجرا و در دست مطالعه نظير بندر چند منظوره، راه آهن قزوين- رشت- آستارا و… شاهد يک جهش اقتصادي دراين شهرستان و منطقه خواهيم بود.