سال انتشار: ۱۳۷۶

محل انتشار: دوازدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

سعید فرودیان – فوق لیسانس مکانیک ( تبدیل انرژی ) شرکت خدمات مهندسی برق مشاهیر

چکیده:

عامل مهمی که در مطالعات توجیهی نیروگاههای آبی در نظر گرفته میشود . جانمایی ومحاسبه فضای لازم جهت توربین و تجهیزات وابسته به آن است . برای این منظور برنامه کامپیوتری تهیه شده که با توجه به ارتفاع مفید طراحی، نوع توربین یا توربین های عکس العملی که می توان به کار برد را مشخص می کند، سپس با گرفتن اطلاعات تکمیلی به محاسبه ابعاد توربین و ژنراتور و کل نیروگاه می پردازد . از طرف دیگر در بیشتر ارزیابی ها نیتوان دو نوع مختلف توربین را مورد بررسی قرار داد که در هر حالت ابعاد و جانمایی توربین و ژنراتور متفاوت است و بایستی که هر کدام مورد ارزیابی قرار کیردو این توربین و ژنراتور متفاوت است و بایستی که هر کدام مورد ارزیابی قرار گیرد . این توربین ها دارای محدوده مشترکی از جهت کارکرد هستند . در محدوده کارکرد
مشترک، مقدار Hs در توربین کاپلان بیشتر از توربین فرانسیس است . ابعاد توربین کاپلان بزرگتر است . توربین های بالب با توجه به مزایایی که دارند، در بسیاری از موارد جایگزین توربین های کاپلان گردیده اند .
انتخاب سرعت مخصوص در طراحی توربین بسیار مهم است . میتوانیم سرعت مخصوصی را انتخاب کنیم که در عین حال که ابعاد توربین و ژنراتئر کوچک در نظر گرفته شد، راندمان و کارآیی قابل قبولی داشته باشیم .