سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: چهاردهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

اصغر اکبری – دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
هادی قدوسیان – دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
محمدعلی رسولی – مرکز تحقیقات کامپیوتر و الکترونیک دانشگاه
وحید علیمردانی – مرکز تحقیقات کامپیوتر و الکترونیک دانشگاه

چکیده:

برای طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ صنعتی که بتواند با برخورداری از قابلیتهای سخت افزار و نرم افزارهای امروزی بیشترین کارانی را در جمع آوری و نمایش اطلاعات واحدهای صنعتی داشته باشد از چندین سال پیش فعالیتهای قابل توجهی در مرکز تحقیقات و تحت نظارت دفتر فنی تولید شرکت توانیر آغاز شد [.۱] گزارشی ار دستاوردهای این مطالعات که منجر به ساخت عملی یک سیستم مانیتورینگ مبتنی بر شبکه کامپیوترهای PC گردید و نیز روشهایی که در این راه بکار گرفته شده در این مقاله تشریح گردیده است . اگر به سیر تحول سیستم های کنترل نظری داشته باشیم می بینیم که سیمای کنترل و مانیتورینگ فرآیندهای صنعتی از سی سال گذشته تاکنون به کلی دگرگون شده است و هر سالی شاهد ظهور دامنه جدیدی از طراحی های سخت افزاری و نرم افزاری بوده ایم . همانطور که می دانیم نیروگاههائی که در حال حاضر در کشور بهره برداری می شود عموماً فاقد مانیتورینگ کامپیوتری مدرن می باشد . با توجه به زمان نصب و راه اندازی آنها که در آن زمان هنوز سیستم های کامپیوتری با چنین پیشرفتهای عظیمی مواجه نشده بود این واحدهای نیروگاهی یا کلاً فاقد سیستم کامپیوتر جهت جمع آوری و نمایش اطلاعات واحدها هستند و یا سیستم های قدیمی با کامپیوترهای نسل اول و دوم را بطور مختصر برای این منظور بکار گرفته اند که به هیچ وجه دارای کارآیی لازم نبوده ویا فعال نگهداشتن این سیستم ها به علت خارج از رده بوده مقرون به صرفه نمیباشد .
در سالهای اخیر و پس از بالارفتن قابلیت اطمینان و قدرت کامپیوتری شخصی PC فکر استفاده از آنها در صنعت و بخصوص کنترل ومانیتورینگ سیستم ها مطرح گردید [.۲].
مزیت استفاده از سیستم های مبتنی بر PC ارزان و سهل الوصول بودن این کامپیوترها می باشد . در عین حال که قدرت و قابلیت های بالائی در سرعت پردازش اطلاعات دارند . همچنین تهیه و ارائه انواع نرم افزارهای علمی و صنعتی براساس این نوع سخت افزار و در دسترس بودن آن دلیل مهم دیگری در تمایل به استفاده از آنها در صنعت بوده است .
با توجه به تعداد زیاد نقاط داده آنالوگ و دیجیتال در نیروگاهها و لزوم جمع آوری مداوم و پیوسته این داده ها ، لازم است سیستم جمع آوری و اطلاعات و مانیتورینگ ظرفیت کافی برای اتصال کلیه نقاط داده ای شامل سنسورها و سوئیچهای مختلف فوق را داشته باشد . فرض کنید یک سیستم جمع آوری اطلاعات کامپیوتری در یک واحد بزرگ نیروگاه بخواه بالغ بر
پانصد کمیت آنالوگ و بیش از هزار نقطه دیجیتال را بطور مداوم ثبت ، ذخیره و مانیتور نماید . از طرفی بدیهی است که پردازشهای اولیه از قبیل حذف نویز وتشخیص حالتهای غیر واقعی برای هر یک از سیگنالها در چنین سیستمهائی ضروری است . با یک بررسی ساده مشخص می شودکه حجم پردازش زیادی برای این منظور لازم است که همین مسئله ضرورت
استفاده از روشهای پردازشی توزیع شده و در عین حال پردازش از نوع بلادرنگ را اجتناب ناپذیر می نماید . برای طراحی سیستمی که قابلیت جمع آوری و ثبت مداوم اطلاعات یک واحد صنعتی در مقیاس بزرگ را داشته باشد و در عین حال روشهای پردازش ،انتقال اطلاعات و مانیتورینگ این سیستم مبتنی بر کامپیوترهای PC باشد مراحل زیر انجام گردید .