سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

پریوش پیوندی – مسئول امور پژوهشی جمعیت هلال احمر استان سمنان
احسان نصیری – مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان سمنان

چکیده:

حوادث طبیعی مثل زلزله، سیل، رانش زمین و غیره و بلایای غیر طبیعی مانندجنگ مستقیم بین دو کشور، یا هجوم آوارگان از کشورهای همجوار، از مشکلات بزرگ کشورهایی مثل ایران می باشد که در منطقه ای ناامناز نظر زمین شناسی و ژئوپلتیکی قرار دادند. بعلاوه انتخاب ایران به عنوان مرکز امدادمنطقه ای MENA نیاز ما را به وجود بیمارستان های صحرایی (سیار) بیش از پیش آشکار می سازد.
در این تحقیق با بررسی سوابق چنین بیمارستان هایی که علی الاصول در جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر و ارتش های جهان استفاده می شوند اطلاعات کلی به دست آمد که نتایج با توجه به شرایط و امکانات کشور ما بهینه شدند. در این بهینه سازی، گستردگی کشور، کوهستانیو ناهموار بودن بسیاری از نقاط و نیز تخریب احتمالی پل ها و جاده ها و زیر ساخت ها در جریان جنگ با درگیری و عوامل محیطی دیگر، و قابلیتهای ترابری کشور در نظر گرفته شدند و بهترین گزینه برای ایجاد چنین بیمارستان های پیشنهاد گردیدند.
نتیجه اینکه با توجه به جمیع مسایل دکر شده در بالا، سیستم یمارستانی سیار قابل حمل توسط ترابری هوایی برای کشور ارجح است که به سادگی و سرعت درکشوری وسیع همانند ایران قابل استفاده باشد. برای این ترابری باید ازهواپیما و ترجیحا هلی کوپترهای موجود در کشور (ارتش یا هلال احمر)استفاده نمود. بهتر است حتی الامکان در این گونه موارد، طراحی طوری انجام شود که از وسایل ترابری هوایی هلال احمر استفاده گردد تا زمان طلایی امداد و نجات از دست نرود. برای این منظور سر پناه باید الزاما بصورت چادر در نظر گرفته شود و با توجه به نوع هلی کوپتر های هلال احمر (مدل ۲۰۵) حداکثر وزن هر محموله ۸۰۰Kg بیشتر نباشد.