مقاله مقایسه میزان بهبودی و عوارض ناشی از درمان بیماران مبتلا به شقاق مزمن مقعد در دو روش استفاده از پماد GTN%0.03 و ژل دیلتیازم %۲ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد از صفحه ۱۴۴۵ تا ۱۴۵۴ منتشر شده است.
نام: مقایسه میزان بهبودی و عوارض ناشی از درمان بیماران مبتلا به شقاق مزمن مقعد در دو روش استفاده از پماد GTN%0.03 و ژل دیلتیازم %۲
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شقاق مقعدی
مقاله دیلتیازم
مقاله گلیسیریل تری نیترات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آخوندی میبدی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: کارگر سعید
جناب آقای / سرکار خانم: عمادی ساناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در این مطالعه دو روش درمانی شقاق مزمن مقعد که عبارتند از استفاده از ژل موضعی دیلتیازم ۲% و پماد موضعی %GTN0.03مورد مقایسه قرار داده شد.
روش بررسی: در این تحقیق نیمه تجربی، ۶۶ بیمار مبتلا به شقاق مزمن مقعد که به کلینیک گوارش و جراحی یزد در سال ۸۸ مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و پس از ۸ هفته از درمان، از نظر عوارض و بهبودی ارزیابی شدند. افراد به دو گروه تقسیم شدند، در یک گروه از ژل موضعی دیلتیازم ۲% و در گروه دیگر از پماد موضعی GTN%0.03 استفاده شد و بیماران از نظر عوارض و بهبودی پس از ۸ هفته مورد مقایسه قرار گرفتند.
نتایج: از نظر بهبودی پس از ۸ هفته، در گروه استعمال کننده پماد GTN،%۵۳٫۳  بهبودی کامل، ۶٫۷% بهبودی نسبی و ۴۰% بهبودی نداشتند و در گروه استفاده کننده از ژل دیلتیازم ۲%، ۶۷٫۷% بهبودی کامل ۶٫۵% بهبودی نسبی و ۲۵٫۸% بهبودی نداشتند (p=0.482). در گروه استعمال کننده پماد %۵۳٫۱ GTN بدون عارضه بودند. ۲ بیمار (۶٫۲%) سر درد غیرقابل تحمل داشتند که از ادامه درمان سرباز زدند. ۱۱ بیمار (۳۴٫۳%) سردرد قابل تحمل و ۲ نفر (۶٫۲%) افت فشار خون وضعیتی داشتند و در گروه استفاده کننده از ژل دیلتیازم ۲%، ۳۰ نفر (۹۶٫۷%) بدون عارضه بودند و ۱ بیمار (۳٫۲%) دچار سردرد شدند.
نتیجه گیری: درمان با GTN دارای میزان عود بالا و عوارضی مانند سردرد و هیپوتانسیون ارتواستاتیک می باشد و اسفنکتروتومی شیمیایی با ژل دیلتیازم میزان بهبودی قابل مقایسه با GTN دارد و عوارض جانبی کمی دارد.