سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت زنجیره ی تامین و سیستم های اطلاعات

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

آرش قشمی – کارشناس مهندسی صنایع، کارشناس ارشد MBA و مدرس دانشگاه علامه محدث نوری

چکیده:

شرکت نت سیس که ارائه دهنده نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) در کشور ترکیه می باشد در سال 2006 پروژه مدیریت زنجیره تامین در کارخانجات اتوموبیل سازی فورد اتوسان ترکیه را بر عهده داشته است و قدم های پیموده شده در آن پروژه و همچنین نتایج بدست آمده از آن، به عنوان مرجع مناسبی از پروژه های مدیریت زنجیره تامین در آن کشور قلمداد می شود. در این مقاله، ابتدا متدولوژی موردکاوی پروژه تبیین شده و سپس نتایج بدست آمده از تحلیل پروژه مطابق آن روش فهرست می شوند.
لازم به ذکر است که چون بسیاری از مسائل و مشکلات اجرای پروژه های مدیریت زنجیره تامین در کشور ترکیه نظیر مسائل نیروی انسانی، فرهنگ، بافت اجتماعی و مسائل فنی، تا حدودی شبیه مسائل کشور عزیزمان ایران می باشد. لذا بررسی آسیب ها و مسائل یک پروژه عظیم در آن کشور می تواند به جهت برنامه ریزی و پیاده سازی سیستم های مدیریت زنجیره تامین در ایران راهگشا باشد.
این مقاله می کوشد تا با استفاده از تجربه بدست آمده از پروژه مدیریت زنجیره تامین کارخانه فورد اتوسان ترکیه، روش مناسبی برای برنامه ریزی مدیریت زنجیره تامین در سازمان های ایرانی را پیشنهاد کند، که نه تنها مطابق با استانداردهای پایه استقرار مدیریت زنجیره تامین باشد بلکه مسائل متعدد پیاده سازی را در خود لحاظ کرده باشد. به همین منظور قدم های زیر در طی مقاله دنبال شده اند.
1- ذکر الگوی مرجع استقرار مدیریت زنجیره تامین و مدل ارزیابی طرح ها با استفاده از آن
2- بررسی قدم های طی شده در پروژه مدیریت زنجیره تامین شرکت فورد اتوسان
3- مطالعه تطبیقی بین الگوی اصلی و الگوی پیاده شده
4- تجزیه و تحلیل فاصله (Gap Analysis)
در انتها نیز توصیه هایی به منظور استقرار مدیریت زنجیره تامین به خوانندگان ارائه می گردد. (Lesson Learned)