دانلود مقاله شیوع افسردگی قبل، بعد، و در طول درمان ضد ویروسی در بیماران مبتلا به هپاتیت B و C مزمن

0

مقاله شیوع افسردگی قبل، بعد، و در طول درمان ضد ویروسی در بیماران مبتلا به هپاتیت B و C مزمن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فصلنامه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از صفحه ۱۰۹ تا ۱۱۴ منتشر شده است.
نام: شیوع افسردگی قبل، بعد، و در طول درمان ضد ویروسی در بیماران مبتلا به هپاتیت B و C مزمن
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هپاتیت مزمن B
مقاله هپاتیت مزمن C
مقاله افسردگی
مقاله اینترفرون آلفا
مقاله ریباویرین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مسعودزاده عباس
جناب آقای / سرکار خانم: عالیان شهریار
جناب آقای / سرکار خانم: محسنی توکلی سعید
جناب آقای / سرکار خانم: خادملو محمد
جناب آقای / سرکار خانم: بابامحمودی فرهنگ
جناب آقای / سرکار خانم: یحیوی سیدطه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: افسردگی یکی از عوارض محتمل درمان با داروهای ضد ویروسی در بیماران مبتلا به هپاتیت B و C است. هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان شیوع افسردگی با رژیم های دارویی ضد ویروس مختلف قبل، حین و بعد از درمان دارویی بود.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی مقطعی بودکه بر ۲۴۸ نفر از بیماران مراجعه کننده به ۲ درمانگاه سرپایی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال ۹۱-۱۳۹۰ انجام شد. درمان بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن BوC با اینترفرون یا داروی ضد ویروس دیگر به تنهایی و یا با ترکیب آنها صورت گرفت. از نظر روانشناختی با استفاده از مقیاس افسردگی و اضطراب بیمارستانی (HADS) و نیز مصاحبه بالینی روانپزشکی قبل از شروع درمان، و نیز در هفته های ۱۲ و ۲۴ درمان، و ۶ هفته پس از پایان درمان ارزیابی شد.
یافته ها: شیوع افسردگی قبل از شروع درمان در مبتلایان به هپاتیت مزمن نوع B وC بیشتر از جامعه بود، ولی با یکدیگر تفاوتی نداشتند. در هفته های ۱۲ و ۲۴ درمان ضد ویروسی، شیوع افسردگی افزایش یافت که در بیماران دریافت کننده اینترفرون آلفا بیشتر بود. شش هفته پس از خاتمه درمان، شیوع افسردگی در گروه های دریافت کننده اینترفرون آلفا به سطح قبل از شروع درمان برگشت، ولی این اتفاق در گروهی که اینترفرون مصرف نمی کردند رخ نداد.
نتیجه گیری: پیشنهاد می شود که بیماران دریافت کننده اینترفرون آلفا قبل و حین درمان به دقت ارزیابی روانشناختی گردند تا در صورت لزوم پیشگیری و مداوا در اولین فرصت انجام شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.