دانلود مقاله مقایسه اثر افزودن نئوستیگمن و کتامین به بوپیواکائین ۲۵% جهت بی دردی اپیدورال در بیماران کاندید عمل جراحی غیراورژانس شکستگی فمور

0

مقاله مقایسه اثر افزودن نئوستیگمن و کتامین به بوپیواکائین ۲۵% جهت بی دردی اپیدورال در بیماران کاندید عمل جراحی غیراورژانس شکستگی فمور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد از صفحه ۱۴۶۴ تا ۱۴۷۱ منتشر شده است.
نام: مقایسه اثر افزودن نئوستیگمن و کتامین به بوپیواکائین ۲۵% جهت بی دردی اپیدورال در بیماران کاندید عمل جراحی غیراورژانس شکستگی فمور
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نئوستیگمین
مقاله کتامین
مقاله اپیدورال
مقاله بی دردی بعد از عمل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زارعی عباس
جناب آقای / سرکار خانم: مشیری اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: نظیری مهدیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: درد یک مشکل پیچیده طبی است که کنترل ناکافی آن پس از عمل جراحی اثرات نامطلوبی بر وضعیت فیزیولوژیکی، متابولیکی و روحی بیمار دارد. افزودن مکمل های جدید منجر به افزایش مدت بی دردی می شود. هدف این مطالعه، مقایسه افزودن نئوستیگمین و کتامین به بوپیواکائین ۰٫۲۵% در بی حسی اپیدورال در افزایش مدت بی دردی بعد از عمل می باشد. روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی دوسوکور، ۹۰ بیمار بالای ۵۰ سال با ASA کلاس I, II کاندید عمل جراحی الکتیو ران به صورت تصادفی در سه گروه نئوستیگمین، کتامین و شاهد تقسیم شدند. همه بیماران بی حسی اپیدورال با بوپیواکائین ۰٫۲۵% به میزان ۲cc/segment دریافت کردند. به علاوه در گروه اول ۶۰ میکروگرم نئوستیگمین، در گروه دوم ۴۰ میلی گرم کتامین اضافه شد. میزان درد پس از عمل بر اساس معیار VAS و مدت زمان بی دردی و مقدار مسکن مصرفی تعیین و بین سه گروه مقایسه شد.
نتایج: میانگین اسکور درد در ۶ و ۱۲ ساعت بعد از عمل در گروه کتامین به طور معنی داری کمتر از دو گروه دیگر و در گروه نئوستیگمین کمتر از پلاسبو بود (p£۰٫۰۱). میانگین مدت بی دردی بعد از عمل در گروه کتامین به طور معنی داری بیشتر از دو گروه دیگر و درگروه نئوستیگمین بیشتراز پلاسبو بود (p£۰٫۰۱). میانگین دوز مصرفی مسکن (پتدین) در گروه کتامین از همه کمتر بود (p£۰٫۰۰۱).
نتیجه گیری:نئوستیگمین و کتامین همراه با بوپیواکائین ۰٫۲۵% در بی حسی اپیدورال موجب افزایش مدت بی دردی بعد از عمل و کاهش مصرف مسکن می شود که در مورد کتامین بیشتر از نئوستیگمین بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.