دانلود مقاله کارکردهای تربیتی امید و نقش آن در سلامت روان از دیدگاه قرآن

0

مقاله کارکردهای تربیتی امید و نقش آن در سلامت روان از دیدگاه قرآن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در اخلاق زیستی از صفحه ۵۹ تا ۹۰ منتشر شده است.
نام: کارکردهای تربیتی امید و نقش آن در سلامت روان از دیدگاه قرآن
این مقاله دارای ۳۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امید
مقاله رجاء
مقاله تربیت
مقاله سلامت روان
مقاله قرآن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاک پور حسین
جناب آقای / سرکار خانم: حسومی ولی اله
جناب آقای / سرکار خانم: گلی مهرناز
جناب آقای / سرکار خانم: ایرانمنش اسما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
«امید» در «تربیت» و «سلامت روانی» انسان نقش مهمی بر عهده دارد. از نظر قرآن «رجا» (امید) انبساط سرور در دل به جهت امر محبوب است؛ در صورتی که انسان بسیاری از اسباب رسیدن به محبوب را تحصیل کرده باشد و به آرامش قلبی برسد.
هدف از این مقاله بیان کارکردهای تربیتی امید و نقش آن در سلامت و بهداشت روان است. لذا به روش توصیفی- تحلیلی با رویکردی قرآنی- روایی، مبانی و عوامل ایجاد امید را بررسی و نتیجه گیری می کند: از نظر قرآن «امید» به واسطه دو رویکرد شناختی و رفتاری حاصل می شود. انسان از «خودشناسی» به «خداشناسی» رسیده و این باعث «خودباوری» و «خدامحوری» می گردد. شخص تکیه به هست نمای هستی دارد و اگر آن را با رویکردهای رفتاری مثل عمل صالح همراه نماید، به امیدی پایدار دست یازیده است.
از نگاه قرآن «امید» در بعد تربیتی عامل تحرک و باعث عمل می باشد که بازده کار را بالا برده، باعث تقویت قدرت صبر، حس شادکامی، کارایی، کاردانی و … می گردد که همه اینها سلامت روانی انسان را به همراه دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.